فعالیتهای فوق برنامه: واحد مشاوره

 1053500x333 1461336271870915

مشاوره چیست و مشاور کیست؟

همه ما غالباً در معرض مشکلات و مسائلی قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به همفکری با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم. می‌دانید که حتی با ثبات‌ترین افراد نیز گاهی از بحران های عاطفی مصون نیستند. تحولات و تغییراتی که در زندگی رخ می‌دهد. مانند قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، بیماری و از دست دادن آنهایی که دوستشان داریم. گاهی ما را دچار اضطراب، تردید، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد.لازم به ذکر است هنگام سازش با محیطی جدید و تجربه‌ای نو، داشتن احساسات فوق تا حد طبیعی است اما اگر این احساسات منفی از حد طبیعی بیشتر شود، می‌تواند باعث کاهش تمرکز آرامش و سلامت جسم و روان گردد . 

مشاوره چیست؟

مشاوره یک فرایند رشدی است که از طریق آن به اشخاص کمک می‌شود: اهداف خود را مشخص کنند. تصمیم‌گیری مناسب داشته باشند و مسائل فردی اجتماعی و تحصیلی خود را حل کنند.  

مشاور کیست؟
مشاور فرد متخصصی است که با علاقه به دل مشغولی‌های شما گوش داده و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید.

 توانایی های مشاور :
 1- توانایی تجزیه و تحلیل و شناخت مسائل و مشکلات و استنتاج مطالب . 
 2- برخورداری از فکر خلاق و نوآور . 
 3- توانایی برای تجربه کردن یا احساس نمودن همه هیجانات آدمی نظیر غم، امید ، احساس خوشبختی ، صمیمیت . 
 4- توانایی سخن گفتن در جمع و ایراد سخنرانی در حضور دیگران . 
 5- توانایی تصمیم گیری در مواقع بحران . 
 6- توانایی تحمل انتقاد ، تحقیر، خشم و بی اعتنایی مددجو . 
 7- توانایی ایجاد ارتباط مناسب با دیگران و بیان منظور و مطالب خود به طرف مقابل.

فرآیند مشاوره:

یک فرآیند یادگیری است که بدان طریق فرد با استفاده از روش هایی مناسب توانایی گفتگو با خودش را کسب می کند و می تواند بدان وسیله اعمالش را کنترل کند .
همچنین  تجربه ای است که بدان وسیله فرد می تواند بین خود پدیده ای و رابطه اش با واقعیات خارجی و جه تمایز بیشتری قائل شود. اگر چنین تمایز سازی به درستی انجام پذیرد نیاز فرد به ابقاء و تعالی خود او تأمین خواهد شد (راجرز)
در واقع فرآیند مشاوره  در معنی وسیع رها کردن استعدادهایی است که از قبل در فردی که بالقوه مستعد و تواناست وجود دارد و باید شرایطی فراهم شود تا این انرژی و استعداد آزاد شود.
البته مشاورین از نظریه های متعددی بهره می جویند که هر یک از نظریه پردازان از شیوه مختلف روان درمانی جهت بهبود و ضعیت مراجعین استفاده می نمودند .
عملکرد مشاوره ، روان درمانگران ، روانشناسان همه به هر روشی باشد یک رابطه حسنه یاری دهنده است رابطه حسنه هسته اساسی کار است و یاری رساندن هدف نهایی فرآیند مشاوره می باشد . 

اهداف این واحد آموزشی : 

ـ تلاش برای درمان نارسایی ها و اختلال شناختی، عاطفی و هیجانی ایجاد شده در دانش آموزان  .

ـ کمک به مراجعین در شناخت بهتر خود ،استعدادها، توانایی ها، رغبت ها و ارزش ها.

ـ کمک به پیشگیری از بروز مشکلاتی که می تواند سرمنشاء اختلالات عمیق عاطفی و شناختی باشد .

ـ کمک به مراجعین در فراگیری مهارت های لازم برای برقراری روابط سالم با افراد دیگر و محیط های اجتماعی ـ کمک به مراجعین که مشکل خاصی ندارند برای ارتقاء سطح بهداشت روانی خود


 در خاتمه باید افزود که مشاوره تنها برای افرادی که دارای مشکل یا بیماری هستند ، نیست

برگزاری کلاس های آموزش خانواده برای اولیاءدانش آموزان

previous arrow
next arrow
Slider
صحبت های مشاور مدرسه جناب آقای شعله در مراسم صبحگاهی برای دانش آموزان
previous arrow
next arrow
Slider

چاپ